Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem
Typ: malarstwo
Technika: tempera na desce
Wymiary: 70 x 57,5 cm
Czas powstania: ok. 1490/1500
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Obecne miejsce przechowywania: Niedersächsisches Landesmuseum, Hanower
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Przedstawiający Madonnę i Jana Chrzciciela adorujących Dzieciątko obraz w inwentarzu malarskich zbiorów rodziny von Ingenheim jest przypisany Fra Filippo Lippiemu. Był on zapewne jednym z trzech malowideł wiązanych z tym malarzem eksponowanych czasowo w drezdeńskim pałacu Vitzthum w 1826 roku. W wyniku podziału kolekcji po śmierci Gustava Adolfa von Ingenheim malowidło stało się własnością córki zbieracza, Marianne. Po jej śmierci w 1919 roku obraz odziedziczył jej młodszy brat Franz, decyzją którego dzieło trafiło do śląskiej rezydencji rodziny w Rysiowicach. W 1942 r. obraz został sprzedany syna Franza monachijskiemu handlarzowi dzieł sztuki Juliusowi Böhlerowi, następnie włączono go do akcji Sonderauftrag Linz. Po wojnie znajdował się w Monachium. W 1981 r. został włączony w zbiory Landesgalerie w Hanowerze jako depozyt rządu niemieckiego.

Bibliografia:

Die italienischen Gemälde. Niedersächsische Landesmuseum Hannover. Landesgalerie, red. Hans Werner Grohn, Hannover 1995, s. 38-39

Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 09 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons