Adoracja Dzieciątka i Ukrzyżowanie
Typ: malarstwo
Technika: olej na desce topolowej
Wymiary: 45,7 x 52,5; zwieńczenie 25 x 49 cm
Czas powstania: ok. 1470
Informacje dodatkowe:

Obraz stanowił centralną część tryptyku, o czym świadczą zachowane haki do zawiasów. Jego niewielkie rozmiary wskazują, że był przeznaczony do pobożności prywatnej.

Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa
Obecne miejsce przechowywania: Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Obraz prawdopodobnie został nabyty przez Gustava Adolfa von Ingenheim podczas podróży włoskich. W 1855 roku obraz odziedziczyła go jedyna córka założyciela kolekcji, Marianne. Po jej śmierci w 1915 r. obraz przejął jej najmłodszy brat Franz i umieścił go w pałacu w Rysiowicach. W 1931 r. obraz został poddany kontroli konserwatorskiej w Schlesischen Museum der bildenden Künste we Wrocławiu, a później zdeponowany w tej instytucji. Na początku czerwca 1942 obraz został ewakuowany w pierwszym transporcie ze Schlesisches Museum der bildenden Künste do składnicy w Kamieńcu Ząbkowickim. Na przełomie lutego i marca 1946 roku został przetransportowany do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Bibliografia:

Sztuka cenniejsza niż złoto. Obrazy, rysunki i ryciny dawnych mistrzów ze zbiorów polskich. Muzeum Narodowe w Warszawie, marzec – maj 1999, red. Antoni Ziemba, Anna Kozak, Warszawa 1999, s. 166

Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 05 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons