Towarzystwo we włoskiej gospodzie
Typ: malarstwo
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 90,7 x 110,5 cm
Informacje dodatkowe:

Opis obrazu znalazł się w napisanej dwa lata po jego powstaniu później noweli Die Fermate, co przyczyniło się do jego popularyzacji. Scena inspirowana malowidłem znalazła się również w opowiadaniu Josepha von Eichendorffa Aus der Leben eines Taugenichts.

Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Neue Pinakothek, Monachium
Obecne miejsce przechowywania: Neue Pinakothek, Monachium
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Malowidło powstało zapewne w pierwszej połowie 1814 roku, jesienią którego było eksponowane na berlińskiej wystawie sztuki. Jeszcze przed ukończeniem obraz został sprzedany hrabiemu Gustavowi Adolfowi von Ingenheim, miłośnikowi muzyki. Po śmierci zbieracza obraz został odziedziczony przez jego syna Juliusa. Gdy on zmarł w 1903 roku, spadkobierczynią należącej do niego części kolekcji stała się jego jedyna córka Elizabeth von Mikusch-Buchberg, która od początku XX wieku mieszkała w Jeleniej Górze. Od hrabiny obraz nabył pułkownik Böttrich zamieszkały w Berlinie-Friedenau. W 1925 roku malowidło zostało zakupione do zbiorów Neue Pinakotek w Monachium.

Bibliografia:

Magdalena Palica, Willa Ingenheim w Jeleniej Górze – krótka historia zapomnianej kolekcji, „Rocznik Jeleniogórski” 2006, nr 37, s. 229-336

Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 05 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons