Przy młynie (Wieśniaczka)
Typ: malarstwo
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 55 x 49 cm
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa
Obecne miejsce przechowywania: Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Obraz po raz pierwszy odnotowany został w 1911 r. w zbiorach Sachsa. Wówczas zaprezentowano go na IV wystawie sztuki nowoczesnej z wrocławskich zbiorów prywatnych. W 1939 r. znalazł się ów obraz w grupie licznych dzieł, których Carl Sachs nie mógł zabrać ze sobą na emigrację. W roku 1940 miała miejsce konfiskata kolekcji i przekazanie dzieł do niej należących wrocławskiemu Muzeum Sztuk Pięknych. Notatka zapisana w inwentarzu, zgodnie z którą wrocławskie Muzeum otrzymało obraz „bezpłatnie z żydowskiej kolekcji Sachsa“, wyjaśnia sposób nabycia dzieła.

W 1941 r. malowidło wystawiono w Bytomiu. Następnie wywieziono je do Kamieńca Ząbkowickiego a po wojnie trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Bibliografia:

4. Ausstellung von Werken moderner Meister aus Breslauer Privatbesitz, Breslau 1911.

Schlesisches Grenzlandmuseum Beuthen, Licht und Farbe in der Deutschen Malerei um 1900. Ausstellung aus den Beständen des Schlesischen Museums der Bildenden Künste Breslau, 1941.

Autorzy tego wpisu:
  • Dr. Hans-Joachim Hinz
Data publikacji: 05 / 01 / 2012
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons