Autoportret z cygarem
Typ: malarstwo
Technika: Olej na drewnie
Wymiary: 13 x 9 cm
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Zbiory Georga Schäfera, Schweinfurt
Obecne miejsce przechowywania: Zbiory Georga Schäfera, Schweinfurt
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Ten niewielki obraz zakupił w 1876 r. bezpośrednio od Leibla amerykański malarz W.M. Chase. Jego obecność jest następnie potwierdzona w nowojorskich zbiorach Birkhann & Stransky, zanim w 1920 r. obraz trafił ponownie do Niemiec. Max Silberberg kupił go we wrześniu 1921 r. u Paula Cassirera w Berlinie. W 1935 r. musiał i to dzieło zlicytować w Berlinie. Po 1945 r. jest ono potwierdzone w zbiorach Georga Schäfera.

W "Süddeutsche Zeitung" stwierdzono odnośnie zrabowanych dzieł sztuki w zbiorach Georga Schäfera następującą rzecz: "W Schweinfurcie, pomimo lub z powodu konkretnych prawnych zapytań nabrano wody w usta..." (Ira Mazzoni, Verweigerte Aufklärung, "Süddeutsche Zeitung", nr 287, 12.12.2013). Także w tym przypadku, w przeciwieństwie do wielu innych dzieł z kolekcji Silberberga w zbiorach publicznych i prywatnych, dotąd nie obmyślono rzetelnego i sprawiedliwego rozwiązania.

Bibliografia:

Modern Paintings by German and Austrian Masters, New York 1916, s. 26,

Emil Waldmann: Wilhelm Leibl. Gesamtverzeichnis seiner Gemälde, 1930, nr 104,

Gemälde und Zeichnungen des 19. Jahrhunderts aus einer bekannten schlesischen Privatsammlung und aus verschiedenem Privatbesitz, Paul Graupe Versteigerung 141, 23. März 1935, nr 4,

Wilhelm Leibl. Ausstellung Wolfsburg, Landesgalerie Hannover 1954, nr 20

Autorzy tego wpisu:
  • Dr. Hans-Joachim Hinz
Data publikacji: 12 / 02 / 2014
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons