Portret powiatowego weterynarza Reindla
Typ: malarstwo
Technika: Olej na płótnie
Wymiary: 39 x 34,5 cm
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Museum Georg Schäfer, Schweinfurt
Obecne miejsce przechowywania: Museum Georg Schäfer, Schweinfurt
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Portret ten Max Silberberg nabył w 1921 r. w Salonie Paula Cassirera w Berlinie. W 1935 r. musiał jednak także to dzieło zlicytować w berlińskim Salonie Graupego. Obecność obrazu potwierdzono w 1950 r. w Galerie Abels a następnie w zbiorach Georga Schäfera.

W "Süddeutsche Zeitung" stwierdzono odnośnie zrabowanych dzieł sztuki w zbiorach Schäfera rzecz następującą: "W Schweinfurcie prowadzi się od lat, pomimo lub z powodu konkretnych prawnych zapytań nabrano wody w usta..." (Ira Mazzoni: Verweigerte Aufklärung, "Süddeutsche Zeitung", nr 287, 12.12.2013). Także w tym przypadku, w przeciwieństwie do wielu dzieł z kolekcji Silberberga w zbiorach publicznych i prywatnych, dotąd nie obmyślono rzetelnego i sprawiedliwego rozwiązania.

Bibliografia:

Emil Waldmann: Wilhelm Leibl. Gesamtverzeichnis seiner Gemälde, 1930, nr 197

Gemälde und Zeichnungen des 19. Jahrhunderts aus einer bekannten schlesischen Privatsammlung und aus verschiedenem Privatbesitz, Paul Graupe Versteigerung 141, 23. März 1935, nr 5,

Sammlung Georg Schäfer Schweinfurt. Deutsche Malerei im 19. Jahrhundert. Germanisches Nationalmuseum Nürnberg 1977, nr 105

Autorzy tego wpisu:
  • Dr. Hans-Joachim Hinz
Data publikacji: 12 / 02 / 2014
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons