Siedząca dziewczyna z kwiatami
Typ: malarstwo
Technika: Olej na desce dębowej
Wymiary: 57,4 x 42,5 cm
Czas powstania: ok. 1870
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Zbiory prywatne
Obecne miejsce przechowywania: Zbiory prywatne
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Obraz został w 1924 r. zlicytowany w domu aukcyjnym Bangel we Frankfurcie nad Menem. Prawdopodobnie tu właśnie nabył go Leo Smoschewer. Obraz pozostał w posiadaniu rodziny Smoschewer do 1939 r., nie będąc nigdy pokazywanym na jakiejkolwiek wystawie i przez to udostępnianym publiczności. W marcu 1939 r. dyrektor Schlesisches Museum der Bildenden Künste, Müller Hofstede zlecił dostarczenie malowidła do muzeum i zadecydował o jego zakupie. Zaledwie kilka dni przed samobójstwem pani Smoschewer dokonano zakupu.

Przez muzeum w lipcu 1944 r. obraz został przekazany do składnicy w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie ślad po nim na długi czas zaginął. Od lat 70. XX w. znajdował się on w zbiorach prywatnych w Warszawie i w 2003 r. został zlicytowany w warszawskim domu aukcyjnym Rempex. W tym samym domu aukcyjnym obraz znalazł się w ofercie po raz drugi w 2010 r. Przeszedł w posiadanie wiedeńskiej Art Agency Weinpolter, która go odsprzedała do prywatnej kolekcji w Wiedniu.

Bibliografia:

Rudolf Bangel, Sammlung Dr. Heinrich Behrmann. Katalog 1054, nr 139, 1924,
Gerbert Frodl, Hans Makart. Monographie und Werkverzeichnis, Salzburg 1974, nr 675,

Autorzy tego wpisu:
  • Dr. Hans-Joachim Hinz
Data publikacji: 21 / 11 / 2013
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons