Portret rodziny
Typ: malarstwo
Technika: olej na desce lipowej
Wymiary: 163 x 121,5 cm
Czas powstania: II poł XVI w.
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa
Obecne miejsce przechowywania: Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Portret został zakupiony przez Gustava Adolfa von Ingenheim u rzymskiego antykwariusza Felice Cartoniego w 1823 roku. Odziedziczony przez Franza von Ingenheim portret przed 1880 rokiem trafił wraz z dużą częścią kolekcji malarstwa rodziny von Ingenheim do nowo wzniesionej rezydencji rodowej w Rysiowicach. Podczas ponownego podziału kolekcji malowidło znalazło się w rękach Rudolfa von Ingenheim, potem odziedziczył je po nim jego brat Manfred. Nie są znane losy obrazu do 1946 r, kiedy to trafił on do Muzeum Narodowego w Warszawie. Być może został zdeponowany lub oddany do konserwacji do Schlesisches Museum der bildenden Künste we Wrocławiu, choć nie pojawia się w odnalezionych muzealnych dokumentach. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że ze względu na jego duże rozmiary i technikę wykonania został pozostawiony przez ewakuującą się w 1945 roku rodzinę w pałacu w Rysiowicach, jako niewygodny do transportu.

Bibliografia:

Jan Białostocki, Maria Skubiszewska, Malarstwo francuskie, niderlandzkie, włoskie do 1600, katalog zbiorów, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1979, nr 181

Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 09 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons