Młodzieniec i trzy dziewczyny
Typ: malarstwo
Technika: farba klejowa na płótnie
Wymiary: 120 x 88,2 cm
Czas powstania: 1918/1919
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Kunsthalle, Emden
Obecne miejsce przechowywania: Kunsthalle, Emden
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Obraz znajdował się w kolekcji Ismara Littmanna zaprzyjaźnionego z Muellerem, jest zatem bardzo prowdopodobne, że został on nabyty bezpośrednio od artysty. Po samobójczej śmierci kolekcjonera kompozycja miała zostać wystawiona na licytację w berlińskim salonie Maxa Perla, ale w na dwa dni przedtem została skonfiskowana przez Gestapo wraz z innymi obrazami współczesnych mistrzów uznanych za przedstawiacieli "sztuki zdegenerowanej". Zarekwirowane obrazy przekazano do berlińskiej Nationalgalerie w celu rozstrzygnięcia, czy posiadają one jakąkolwiek wartość. Ówczesny dyrektor tej instytucji wybrał z tej grupy 18 dzieł, w tym opisywany obraz Muellera, które ocalały. Pozostała część została uznana za „sztukę zdegenerowaną” i spalona w marcu 1936 roku. Ponad rok później, w lipcu 1937, otwarto w Monachium wystawę zatytułowaną znamiennie „Entartete Kunst“, na której wśród ponad sześciuset zaprezentowanych dzieł widzowie (których przeszło dwa miliony zwiedziło ekspozycję) mogli oglądać cztery obrazy ze zbioru Littmanna, m in. kompozycję "Młodzieniec i trzy dziewczyny". Obraz w 1979 roku zakupił Henri Nannen w galerii Achima Moellera w Londynie. Jego zbiory stały się trzonem otworzonego w 1986 roku muzeum sztuki w Emden.

Bibliografia:

Achim Sommer, Otto Muellers „Knabe vor zwei stehenden und einem sitzendem Mädchen (Landschaft mit Figuren)“ von 1918/19 – Ein expressionistisches Gemälde aus der ehemaligen Sammlung Dr. Ismar Littmann, Breslau [w:] Beiträge öffentlicher Einrichtungen der Bundesrepublik Deutschland zum Umgang mit Kulturgütern aus ehemaligen jüdischen Besitz, red. Ulf Häder, Magdeburg 2001, s. 92-103

Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 07 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons