Popiersia dwóch nagich kobiet
Typ: malarstwo
Technika: farba klejowa na płótnie
Wymiary: 87,4 x 70,6 cm
Czas powstania: ok. 1919
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Museum Ludwig, Kolonia
Obecne miejsce przechowywania: Museum Ludwig, Kolonia
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Obraz znajdował się w kolekcji Ismara Littmanna zaprzyjaźnionego z Muellerem, jest zatem bardzo prowdopodobne, że został on nabyty bezpośrednio od artysty. Po samobójczej śmierci kolekcjonera kompozycja miała zostać wystawiona na licytację w berlińskim salonie Maxa Perla. Na dwa dni przed planowaną aukcją obraz został skonfiskowany przez Gestapo wraz z pracami innych współczesnych mistrzów uznanych za przedstawiaiceli "sztuki zdegenerowanej". Obrazy przekazano do berlińskiej Nationalgalerie w celu rozstrzygnięcia, czy posiadają one jakąkolwiek wartość. Ówczesny dyrektor tej instytucji Eberhard Hanfstengel wybrał z tej grupy 18 dzieł, w tym opisywany obraz Muellera, które ocalały. W lipcu 1937 została otwarta w Monachium wystawa zatytułowana „Entartete Kunst“, którą odwiedziło ponad dwa miliony widzów. Wśród 600 dzieł sztuki można było tam oglądać cztery obrazy ze zbioru Littmanna, m in. kompozycję "Popiersia dwóch nagich kobiet". W 1942 roku została ona zakupiona przez znanego niemieckiego zbieracza Josefa Haubricha, który w 1946 roku podarował swe zbiory do kolońskiego Wallraf-Richartz-Museum. W 1976 roku zbiory sztuki współczesnej z tej instytucji trafiły do nowoutworzonego Ludwig Museum w Kolonii. W 1999 roku obraz został zwrócony spadkobiercom wrocławskiego kolekcjonera i ponownie zakupiony od nich do muzealnych zbiorów.

Bibliografia:

Evelyn Weiss, Zwei Restitutionsfälle, [w:] Beiträge öffentlicher Einrichtungen der Bundesrepublik Deutschland zum Umgang mit Kulturgütern aus ehemaligen jüdischen Besitz, red. Ulf Häder, Magdeburg 2001, s. 79-87

Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 07 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons