Olevano (Kamienne schody)
Typ: malarstwo
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 69 x 39 cm
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: nieznane
Obecne miejsce przechowywania: nieznane
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Obraz powstały w 1875 r. należy do grupy dzieł zawierających motywy związane z Olevano, z reguły obrazujących uliczkę bez obecnych na niej osób. Szczególną cechą malowidła ze zbiorów Sachsa jest obecność mężczyzny wspinającego się po starych kamiennych schodach.

Obraz eksponowany był w 1906 r. na tak zwanej Wystawie Stulecia w Berlinie. Wówczas znajdował się on w posiadaniu malarza Wilhelma Trübnera. W roku 1911 dzieło malarskie odkupił ze zbiorów prywatnych antykwariusz Karl Haberstock. Po raz pierwszy obraz został odnotowany w kolekcji Carla Sachsa w 1916 r. Rok później nowy właściciel udostępnił malowidło organizatorom wystaw poświęconych malarstwu niemieckiemu XIX wieku, jakie miały miejsce w Bazylei i Zurychu.

Także ten obraz znalazł się ostatecznie wśród licznych dzieł sztuki, których Carl Sachs nie mógł zabrać ze sobą na przymusową emigrację. W 1940 r. miała miejsce konfiskata kolekcji przez władze nazistowskie i przekazanie jej Śląskiemu Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W muzeum obraz został też uwieczniony na fotografii. W 1941 r. po raz ostatni udostępniono go dla publiczności w ramach wystawy, jaka miała miejsce w Bytomiu. W końcu obraz został wywieziony do składnicy w Kamieńcu Ząbkowickim i odtąd uchodzi za zaginiony.

Bibliografia:

Nationalgalerie Berlin, Ausstellung deutscher Kunst aus der Zeit von 1775-1875 in der Königlichen Nationalgalerie, 1906

Kunsthalle Basel, Deutsche Malerei des 19. Jahrhunderts, 1917

Kunsthaus Zürich, Deutsche Malerei, 1917

Schlesisches Grenzlandmuseum Beuthen, Licht und Farbe in der Deutschen Malerei um 1900. Ausstellung aus den Beständen des Schlesischen Museums der Bildenden Künste Breslau, 1941

Autorzy tego wpisu:
  • Dr. Hans-Joachim Hinz
Data publikacji: 29 / 11 / 2011
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons