Zwiastujący archanioł Gabriel
Typ: malarstwo
Technika: tempera na desce
Wymiary: 49,3 x 27,5 cm
Czas powstania: 1404/1407
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Städel Museum, Frankfurt nad Menem
Obecne miejsce przechowywania: Städel Museum, Frankfurt nad Menem
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Malowidło wraz z obrazem "Dziewica Maria" stanowiło kwaterę ołtarza św. Wawrzyńca, który został zamówiony między 1404 a 1407 r. przez kardynała Agnolo Acciaioli do kaplicy maryjnej we florenckiej Certosa del Galluzzo. Zapewne na początku XIX w. oba opisywane obrazy zostały nabyte przez Gustava Adolfa von Ingenheim podczas jego włoskich podróży Na skutek podziału kolekcji po śmierci Gustava Adolfa von Ingenheim w 1855 roku obrazy weszły w posiadanie Franza von Ingenheim i trafiły do pałacu w Rysiowicach. Gdy w 1919 roku zmarł Franz właścicielem obu malowideł został jego syn Harald. Malowidła znajdowały się w pałacu w Rysiowicach do 1945 r., kiedy to najprawdopodobniej zostały wywiezione przez opuszczającego majątek Haralda von Ingenheim. W 1957 roku zostały od niego odkupione przez marszanda Curta Reinheldta. Ten sprzedał malowidła fundacji Adolf und Luisa Haeuser-Stiftung, która zdeponowała je w muzeum we Frankfurcie.

Bibliografia:

Rudolf Hiller von Gaertringen, Italienische Gemälde in Städel 1300-1550, Toskana und Umbrien, Katalog der Gemälde im Städelsches Kunstinstitut, Frankfurt am Main, Mainz 2002, s. 186-202

Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 08 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons