Taniec wiejski
Typ: malarstwo
Technika: olej na drewnie
Wymiary: 35,5 x 25 cm
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Zbiory prywatne
Obecne miejsce przechowywania: Zbiory prywatne
Uwagi dotyczące historii obiektu:

W XVIII w. obraz ten znajdował się w angielskich zbiorach prywatnych. W 1841 i 1861 r. został dwukrotnie zlicytowany w londyńskim salonie Christie's. W 1884 r. był odnotowany w zbiorach A. de Rotschilda a na początku ubiegłego stulecia należał do kolekcji barona von Königswarther w Wiedniu. Wraz z całym zbiorem obraz został zlicytowany w listopadzie 1906 r. w berlińskim domu aukcyjnym Eduarda Schulte. Carl Sachs nabył dzieło w okresie pomiędzy 1916 a 1921 rokiem i przechowywał je w swojej prywatnej kolekcji. Znalazło się ono w końcu wśród obrazów, które kolekcjoner w związku ze swoją emigracją w 1939 r., musiał pozostawić w Niemczech. Władze nazistowskie skonfiskowały również ten obraz i przekazały go w 1940 r. Śląskiemu Muzeum Sztuk Pięknych.

W 1942 r. miało miejsce wywiezienie malowidła do Kamieńca Ząbkowickiego. Jednak składnica została podczas wojny niejednokrotnie splądrowana. Także obraz Teniersa skradziono i przez długi czas uchodził on za zaginiony. Pojawił się ponownie dopiero po 40 latach w Nowym Jorku, kiedy dzieło Teniersa zostało poddane licytacji w domu aukcyjnym Christie's. Następnie malowidło potwierdzone jest na rynku antykwarycznym spółki Noortman & Brod, która sprzedała je do prywatnych zbiorów.

Na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej zawarto porozumienie z potomkami Carla Sachsa.

Bibliografia:

Kunsthandlung Eduard Schulte: Katalog der Sammlung Baron Königswarter in Wien, Abt. II Gemälde Alter Meister, Versteigerung Berlin 20.11.1906

Christie, Manson & Woods: Important Paintings by Old Masters, Versteigerung New York 18.6.1982, nr 95

Noortman & Brod: Adriaen Brouwer, David Teniers the Younger - a loan Exhibition of Paintings, opr. wst. i kat. Margaret Klinge, New York, Maastricht 1982, nr kat. 55

Autorzy tego wpisu:
  • Dr. Hans Joachim Hinz
Data publikacji: 31 / 03 / 2011
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons