Portret córki artysty
Typ: malarstwo
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 61 x 49 cm
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: nieznane
Obecne miejsce przechowywania: nieznane
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Obraz należał do spuścizny po malarzu, która została zlicytowana w domu aukcyjnym Helbinga w Monachium w 1911 roku. Wówczas trafił do zbioru Carla Sachsa. W 1917 roku płotno zostało wypożyczone przez wrocławskigo zbieracza na wystawę w Bazylei i Zurychu.

W 1940 roku część zbioru Sachsa, w tym opisywany obraz, zostala zarekwirowana przez nazistowskie władze. W tym samym roku nieodpłatnie przekazano portret do Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Po raz ostatni można było oglądać obraz Fritza von Uhde w marcu i kwietniu 1911 roku w ówczesnym tzw. "Muzeum granicznym" (Grenzlandmuseum) w Bytomiu. Płótno trafiło do składnicy w Kamieńcu (Kamenz), gdzie zaginęło. Nie zostało odnalezione do dnia dzisiejszego.

Bibliografia:

Kunsthalle Basel, Deutsche Malerei des 19. Jahrhunderts, 1917

Kunsthaus Zürich, Deutsche Malerei, 1917

Schlesisches Grenzlandmuseum Beuthen, Licht und Farbe in der Deutschen Malerei um 1900. Ausstellung aus den Beständen des Schlesischen Museums der Bildenden Künste, Breslau, 1941

Autorzy tego wpisu:
  • Dr. Hans-Joachim Hinz
Data publikacji: 31 / 05 / 2011
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons