Powrót z pola
Typ: malarstwo
Technika: Olej na płótnie
Wymiary: 65 x 96 cm
Czas powstania: ok. 1873
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Zbiory prywatne
Obecne miejsce przechowywania: unbekannt
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Obraz wzmiankowany był jako własność Carla Sacha w 1911 r., gdy prezentowano go na 4. Wystawie Dzieł Artystów Sztuki Nowoczesnej z Wrocławskich Zbiorów Prywatnych, jaka odbyła się w rezydencji Carla Sachsa.

Podczas konfiskaty dzieł przez nazistów w 1940 r. Sachs stracił obraz. W tym samym roku za pośrednictwem Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych (Schlesisches Museum der bildenden Künste) płótno zostało sprzedane handlarzowi dziełami sztuki Erichowi Wiesemu, który odsprzedał obraz Galerie Nicolai w Berlinie. W 1941 r. obraz trafił do zbiorów nowo urządzanego Muzeum Führera w Linzu.

W Central Collecting Point w Monachium oraz w Biurze Powiernictwa Dóbr Kultury (Treuhandverwaltung für Kulturgut/TVK) w tym samym mieście obraz zidentyfikowano po wojnie i w 1960 r. dokonano jego restytucji. Był to jedyny obraz ze zbiorów Sachsa, który przed uchwaleniem Konwencji Waszyngtońskiej zwrócono potomkom kolekcjonera.

Bibliografia:

4. Ausstellung von Werken moderner Meister aus Breslauer Privatbesitz, 17.4.-14.5.1911 nr kat. 283

Auktionshaus Weinmüller München 15./16.3.1961 nr 1064

Autorzy tego wpisu:
  • Dr. Hans-Joachim Hinz
Data publikacji: 01 / 02 / 2014
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons