Zmartwychwstanie Chrystusa
Typ: malarstwo
Technika: tempera na desce
Wymiary: ok. 68 x 28 cm
Czas powstania: ok. 1362/1366
Informacje dodatkowe:

Malowidło jest częścią poliptyku, którego centralna część z dwoma skrzydłami (Ukrzyżowanie, Modlitwa w ogrójcu, Zejście do otchłani) przechowywana jest w zbiorach Corcoran Gallery w Waszyngtonie, a inny fragment znajduje się w Petersburgu (Wniebowstąpienie). Poliptyk ten powstał zapewne podczas pobytu Vanniego w Neapolu na zaproszenie królowej Joanny I. Nastawa jest sygnowana przez artystę w części centralnej „Andreas Ioannis de Senis me pinxit”.

Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: nieznane
Obecne miejsce przechowywania: nieznane
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Obraz została zakupiony podczas podróży włoskich Gustava Adolfa von Ingenheim. Po jego śmierci znalazł się rękach Marianne von Ingenheim, a następnie Franza von Ingenheim i trafił do pałacu w Rysiowicach. W latach trzydziestych XX wieku był oferowany do sprzedaży, m. in. za pośrednictwem Duveen Brothers, o czym świadczy zdjęcie przesłane przez tą firmę Bernardowi Berensonowi w lipcu 1936 roku. Na odwrociu zdjęcia ze zbiorów Fototeki Berensona widnieje naniesiona w późniejszym czasie notatka „ex Ingenheim”, co może świadczyć o sprzedaniu obrazu przez rodzinę.

Bibliografia:

Bernard Berenson, Italian Pictures of the Renaissance, Central Italian and North Italian School, London 1968, s. 441

Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 09 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons