Kotlina Jeleniogórska – kraina pałaców

Data publikacji: 14 / 11 / 2010

Polecamy rozpoczęcie wycieczki od pałacu w Karpnikach (niem. Fischbach, zaniedbana budowla znajduje się w rękach prywatnych, można obejrzeć ją z zewnątrz). Został on wzniesiony przez Friedricha Augusta Stülera dla księcia Wilhelma von Hohenzollern w połowie XIX wieku. Dzięki serii akwareli przedstawiających wnętrza pałacu krótko po jego przebudowie możemy przenieść się w czasie i wirtualnie zwiedzić pomieszczenie za pomieszczeniem. W pokoju niebieskim eksponowany był dużych rozmiarów obraz Hummla „Modlitwa chłopów czeskich pod krzyżem niedaleko Teplitz”, a w okna były wprawione zabytkowe witraże z dużej kolekcji księcia. Witraże zdobiły także inne sale, np. salon czerwony. Na innych akwarelach widoczne są liczne płótna (głównie portrety i pejzaże) oraz rzeźby i porcelana zdobiące urządzone z przepychem wnętrza.

Pobliski Bukowiec (Buchwald) począwszy od 1785 roku należał do Friedricha Wilhelma von Reden, późniejszego ministra górnictwa i hutnictwa w rządzie pruskim oraz dyrektora Królewskiej Manufaktury Porcelany w Berlinie. Obecnie w pałacu znajduje się siedziba Związku Gmin Karkonoskich (kontakt zgk-karkonosze.pl) . W związku z funkcjami, jakie pełnił Reden, wnętrza rezydencji ozdobiły liczne wyroby z KPM oraz odlewy żeliwne z zarządzanej przez niego huty w Gliwicach. W pałacowych wnętrzach można było także podziwiać portrety przedstawicieli rodu von Reden. Po śmierci hrabiego w 1815 roku kolekcja była uzupełniana przez wdowę po nim Friederike von Reden. Obok pałacu w Bukowcu wart odwiedzenia jest dużych rozmiarów park zaprojektowany na zlecenie Redena przez znanego architekta krajobrazu Hansa Carla Walthera. Piękne widoki na okolicę rozciągają się z niedawno odrestaurowanych budynków parkowych herbaciarni i wieży strażniczej.

Z Bukowca proponujemy udać się do Mysłakowic (Erdmannsdorf), które w 1832 roku zakupił król Prus Fryderyk Wilhelm III z przeznaczeniem na letnią rezydencję (dziś pałac mieści zespół szkół myslakowice.edu.pl). Do pałacu i okolicznych budowli trafiły dzieła z królewskich kolekcji w tym „Taras ogrodowy” Caspara Davida Friedricha, który od 1843 roku można było oglądać w pobliskiej willi Liegnitz. Pałac w Mysłakowicach otoczony został wówczas parkiem krajobrazowym – dziełem cenionego projektanta ogrodów Josepha Lenne. Z inicjatywy kolejnego władcy, Fryderyka Wilhelma IV, pałac został przebudowany według projektów Friedricha Augusta Stülera. Wnętrza rezydencji ozdobiły wówczas witraże z przedstawieniami herbów miast śląskich wykonane w pracowni Heinricha Müllera.

Następnym przystankiem będzie należący niegdyś do książąt Reuss pałac w Staniszowie (Stonsdorf) dziś mieszczący hotel (palacstaniszow.pl). Do przebudowanego w latach osiemdziesiątych XVIII wieku pałacu drogą dziedziczenia trafiła z Niderlandów duża kolekcja obrazów dawnych mistrzów holenderskich i niemieckich Znalazły się w niej dzieła przypisywane Hansowi Holbeinowi i Janowi von Eyck, z tym ostatnim był łączony dużych rozmiarów tryptyk ze sceną niesienia krzyża w części centralnej oraz pokłonem pasterzy i narodzinami Jezusa na skrzydłach. Był on podziwiany przez wielu zwiedzających staniszowski pałac, a Johann Gottlieb Büsching poświęcił mu osobny artykuł. Wart odwiedzenia jest także przypałacowy park, jeden z pierwszych projektów Lennego na Śląsku.

Ostatnim pałacem na szlaku będzie cieplicka rezydencja Schaffgotschów (niem. Bad Warmbrunn, aktualnie należy ona do Politechniki Wrocławskiej). Mieściła ona jedną z największych galerii portretów na Śląsku (ponad 180 obrazów), na którą składały się wizerunki Schaffgotschów, ich protoplastów, członków skoligaconych z nimi rodów oraz koronowanych głów europejskich. W pałacu i pobliskiej bibliotece była także przechowywany duży zbiór grafik (po wojnie trafił on do Biblioteki Narodowej w Warszawie) oraz kolekcja numizmatyczna i sfragistyczna. Schaffgotschowie kolekcjonowali również zabytkową broń, niektóre z tych militariów (np. osmańskie siodło, tarcza i broń sieczna) znajdują się w Poznańskim Muzeum Narodowym.

Na zakończenie proponujemy wizytę w Muzeum w Jeleniej Górze (informacje o dostępności muzeum na stronie muzeumkarkonoskie.pl) i zachęcamy do zapoznania się tam z ogromną kolekcją malarstwa na szkle zgromadzoną przez Ericha Wiese.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons