Biron ród, von,  /  ,   - Gross Wartenberg

Sala Srebrna w zamku sycowskim, ok. 1909

 
ród von Biron
Twórcy kolekcji:

Pod koniec XVIII wieku na Śląsk trafił ogromny zbiór dzieł sztuki zgromadzony przez księcia kurlandzkiego Piotra Birona (1724-1800). Kilkaset dzieł sztuki trafiło wówczas do Żagania, który stał się główną siedzibą kolekcjonera. Część kolekcji była przechowywana w zamku sycowskim, który wraz z całym Państwem Stanowym Sycowskim przeszedł po śmierci Piotra Birona do jego brata Karla Ernsta. Jednak na skutek sprzeciwu kurateli córek Piotra i ciągnącego się procesu, schedę mógł objąć dopiero w 1803 syn Karla Ernsta Gustav Calixt.

Czas trwania kolekcji na Śląsku: początek XIX wieku - 1945
Charakterystyka kolekcji:

W zamku sycowskim znajdowały się liczne portrety członków rodu pędzla artystów takich jak Hartmann Barisien, Anton Graff, Josef Grassi i Élisabeth Vigée-Lebrun. Ozdobą kolekcji były także obrazy dawnych mistrzów np. "Portret dwóch patrycjuszy" Gianbattisty Moroniego. Wnętrza pałacowe mieściły również imponujący zbiór rzemiosła artystycznego, zawierający porcelanę, szkło, zegary i arrasy.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: malarstwo (16), rzeźba (3), rzemiosło artystyczne (3)
Bibliografia:

Piotr Łukaszewicz, Obraz Élisabeth Vigée–Lebrun i zbiory sycowskie, [w:] Marmur dziejowy. Studia z historii sztuki, red. Ewa Chojecka i inni, Poznań 2002, s. 381-388

Lokalizacja: Gross Wartenberg (Syców) - zamek rodu Bironów (budynek nie istnieje)
Autorzy tego wpisu:
  • Piotr Łukaszewicz
Data publikacji: 01 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons