Guthmann Johannes, , 1876-1956 / Zimmermann Joachim,  1875-1947 - Mittel-Schreiberhau

Max Slevogt, "Portret Johannesa Guthmanna i Joachima Zimmermanna"

 
Johannes Guthmann (1876-1956), Joachim Zimmermann (1875-1947)
Biogram:

Johannes Guthmann był historykiem sztuki i pisarzem, jego życiowy partner Joachim Zimmermann również zajmował się twórczością literacką. W 1921 roku para ta opuściła willę w berlińskiej dzielnicy Neu Cladow, w której spotykał się krąg zaprzyjaźnionych z pisarzami artystów, m. in. Max Slevogt, August Gaul oraz marszand i wydawca Paul Cassirer. Guthmann i Zimmermann przenieśli wówczas swą kolekcję sztuki współczesnej i antyków na Śląsk. Zapewne ze względu na długoletnią przyjaźń łączącą parę pisarzy z rodzeństwem Hauptmannów zdecydowali oni osiedlić się w Szklarskiej Porębie, w domu należącym do matki Zimmermanna. Począwszy od 1921 roku w willi przy Ober-Weg (dziś ul. Górna) można było podziwiać zgromadzone przez kolekcjonerów zbiory dzieł sztuki antycznej i współczesnej. Znalazły się tam również liczne portrety zbieraczy, wykonane m. in. przez Maxa Slevogta i Hansa Purrmanna. W 1945 roku Guthmann i Zimmermann opuścili Szklarską Porębę.

Czas trwania kolekcji na Śląsku: 1921 - 1945
Charakterystyka kolekcji:

Pisarze zgromadzili grupę antycznych rzeźb, z których kilka znajduje się dziś w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Na kolekcję składały się ponadto m. in. obrazy Maxa Slevogta, Maxa Liebermanna i Hansa Purrmanna, który bywał częstym gościem w willi pisarzy w Szklarskiej Porębie. Zbieracze posiadali około 30 obrazów olejnych Purrmanna i liczne jego akwarele. Ozdobą kolekcji były płótna Anselma Feuerbacha, Hansa Thomy, Fritza von Uhde, Wilhelma Leibla i Wilhelma Trübnera. W willi przy Ober-Weg można było także podziwiać współczesne rzeźby, w tym „Kąpiącą się” dłuta Georga Kolbego. Ważną częścią kolekcji były obrazy impresjonistów i postimpresjonistów, w tym Vincenta van Gogha.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: rysunek (1), rzeźba (3), malarstwo (7)
Bibliografia:

Else Ziekursch, Die Kunstsammlung Guthmann-Zimmermann, „Schlesische Monatshefte“, 3 (1926), s. 399-404

Johannes Guthmann, Goldene Frucht. Begegnungen mit Menschen, Gärten und Häusern, Tübingen 1960

Max Slevogt an Johannes Guthmann. Briefe von 1912-1932, red. Hans Jürgen Imiela, St. Ingbert-Saar 1960.

Hans Jürgen Imiela, Max Slevogt, eine Monographie, Karlsruhe 1968

Corpus Signorium Imperii Romani. Corpus des sculptures du Mond Romain. Pologne, t. 3, cz. 1: Les sculptures mitologiques et décoratives dans les collections polonaises, red. Tomasz Mikocki, Warszawa 1994

Lokalizacja: Mittel-Schreiberhau (Szklarska Poręba) - Ober-Weg 4 (dzisiejsza ul. Górna)
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 30 / 11 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons