Albrecht August Haselbach (1892-1979)
Biogram:

Albrecht August Haselbach pochodził z rodziny właścicieli browaru w Namysłowie. Obok uwieńczonej sukcesami działalności przemysłowca (za jego czasów firma stała się jednym z największych prywatnych producentów piwa i artykułów spożywczych na Śląsku), interesował się teatrem, muzyką i historią. Utrzymywał kontakty z wrocławskim środowiskiem intelektualnym i artystycznym. Gromadzona przez Haselbacha od lat 30-tych kolekcja obejmowała zarówno sztukę dawną, jak i współczesną, ale koncentrowała się na graficznych widokach regionu. Pod koniec wojny Haselbach wysłał zbiory do Bawarii, wkrótce sam wraz z rodziną opuścił Śląsk. Do końca życia prowadził niewielki browar w Monachium.

Czas trwania kolekcji na Śląsku: ok. 1930 - 1945
Charakterystyka kolekcji:

Dzieła sztuki gromadzone przez Haselbacha miały początkowo nadać namysłowskiej rezydencji charakter dawnego zamku rycerskiego, znalazły się w niej więc wytwory dawnego rzemiosła i sztuki kamieniarskiej. Równocześnie kolekcjoner gromadził malarstwo i grafikę, głównie topograficzną, a jego żona porcelanę zdobioną widokami regionu.

Na początku lat 40-tych kolekcja Haselbacha, znacznie powiększona dzięki kupnu zbiorów Martina Wittego z Wrocławia i Hansa Josepha Klaua z Bolkowa, stała się największym i najbardziej reprezentatywnym zbiorem grafiki topograficznej dotyczącej Śląska, jaka kiedykolwiek istniała. Obejmowała ponad 4 tys. rycin wykonanych w rozmaitych technikach od XV wieku do współczesności. Trzon zbioru stanowiły widoki z okresu romantyzmu i biedermeieru z drugiej tercji XIX wieku.

W 1942 roku Haselbach zakupił kilka olejnych obrazów Ottona Diksa (serię religijnych przedstawień, rozgrywających się na tle Karkonoszy), do których szkice powstały podczas pobytu malarza w należącym do Haselbachów domu w Płóczkach w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: malarstwo (1)
Bibliografia:

Lob der Heimat. Schlesiens Landschaft in Gemälden, Graphik und Handzeichnungen des 19. Jahrhunderts. Kat. wyst. Kunstsammlungen der Stadt Breslau, Schlossmuseum, April – Juni 1942, Breslau [1942].

Günther Grundmann, Die Namslauer Burg und ihr musischer Besitzer Albrecht Haselbach, [w:] tenże, Erlebter Jahre Widerschein, 2. wyd., München 1974, s. 247-252.

Fritz Löffler, Otto Dix. Bilder zur Bibel und zu Legenden, zu Vergänglichkeit und Tod, Berlin 1986, s. 59n.

Zeit-Reisen. Historische Schlesien-Ansichten aus der Graphiksammlung Haselbach. Podróże w czasie. Dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Haselbacha. Autorzy tekstów: Angelika Marsch, Johanna Brade, Diana Codogni-Łańcucka, Arno Herzig, Henryk Waniek. Kat. wyst., wyd. Dietmar Popp, Ulrike Lorenz, Jerzy Ilkosz, Markus Bauer. Marburg, Regensburg, Wrocław, Görlitz 2007-2008.

Uwagi:

Po 1945 część zbioru była sukcesywnie sprzedawana (prywatnym kolekcjonerom i instytucjom publicznym). W 1961 roku zasadniczą część zbioru podzielono. Ponad 3,2 tysiąca rycin kupił Kraj Związkowy Hesji, który w latach 70-tych w trzech fazach przekazał je w depozyt Galerii Wschodnioniemieckiej (Ostdeutsche Galerie, obecnie Kunstforum Ostdeutsche Galerie) w Ratyzbonie. Mniejsza część zbioru grafik i inne przedmioty z kolekcji (obrazy olejne, wytwory rzemiosła, książki, listy) pozostały w rękach właściciela i jego spadkobierców, a następnie w wyborze zostały przekazane w depozyt fundacji Stiftung Kulturwerk Schlesien w Würzburgu, a w 2004 roku trafiły do Muzeum Śląskiego (Schlesisches Museum) w Görlitz.

Lokalizacja: Namslau (Namysłów) - zamek
Autorzy tego wpisu:
  • Diana Codogni-Łańcucka
Data publikacji: 30 / 08 / 2010
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons