Hauptmann Gerhart, , 1862-1946 /  ,   - Agnetendorf

Gerhart Hauptmann, 1905

 
Gerhart Hauptmann (1862-1946)
Biogram:

Hauptmann był znanym niemieckim dramaturgiem i powieściopisarzem, który w 1912 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Od 1901 roku do swojej śmierci w roku 1946 mieszkał we wzniesionej przez Hansa Griesebacha willi "Wiesenstein" w Jagniątkowie.

Czas trwania kolekcji na Śląsku: - 1946
Charakterystyka kolekcji:

Willę Hauptmanna zdobiły liczne dzieła artystów takich jak Lovis Corinth, Johannes M. Avenarius, Emil Orlik, Wanda Bibrowicz, Carl Ernst Morgenstern czy Erich Fuchs. Większość twórców była znana pisarzowi osobiście (np. Avenarius, którego Hauptmann wybawił z problemów finansowych zlecając mu namalowania fresków w swej willi) i wykonała jego portrety. "Wiesenstein" odwiedzali także malarze Otto Mueller i Hans Fechner. Willę zdobiły cenne zabytki sztuki średniowiecznej, np. figury Madonny i świętych dekorujące hol wejściowy. Liczne były zbiory antyków, w tym greckich monet przechowywanych w bibliotece. Tam też znajdowały się antyczne rzeźby (np. posąg Afrodyty) i ich kopie, m in. replika słynnego woźnicy z Delf. Hauptmann kolekcjonował także dawną i współczesną grafikę oraz rzemiosło artystyczne z różnych stron świata.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: malarstwo (4)
Bibliografia:

Wolfgang Scheffler, Gerhart Hauptmann als Sammler, "Wanderer in Riesengebirge", 11 (1942), s. 72-73

Lovis Corinth: die Gemälde; Werkverzeichnis, red. Ch. Berend-Corinth, München 1992

Antje Johanning, Die Sammlungen Gerhart Hauptmann aus dem Besitz Anja Hauptmann, Dresden 2006

Lokalizacja: Agnetendorf (Jagniątków) - Willa "Wiesenstein"
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 02 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons