ród von Hohenzollern
Twórcy kolekcji:

W 1832 roku dobra mysłakowickie zostały zakupione przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Liczne obowiązki nie przeszkadzały mu w powiększaniu królewskich zbiorów sztuki. Jego syn i następca Fryderyk Wilhelm IV, który często rezydował w Mysłakowicach i zlecił przebudowę tamtejszego pałacu Friedrichowi Augustowi Stülerowi, znany był ze swego zamiłowania do sztuk pięknych.

Czas trwania kolekcji na Śląsku: 1832 - 1909
Charakterystyka kolekcji:

Do mysłakowickiego pałacu trafiły dzieła sztuki, które od wielu lat znajdowały się w rękach Fryderyka Wilhelma III (np. znany pejzaż Caspara Davida Friedricha zatytułowany "Taras ogrodowy" zdobił willę Liegnitz) oraz takie, które wykonane zostały specjalnie do śląskiej rezydencji (witraże herbowe autorstwa znanego artysty Heinricha Müllera). Jego syn Fryderyk Wilhelm IV wzbogacał zbiory w Mysłakowicach (np. u śląskiego malarza Carla Hermanna zamówił obraz przedstawiający fundację trzebnickiego klasztoru).

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: malarstwo (1)
Bibliografia:

Zabytki gminy Mysłakowice. Dawniej i dziś, oprac. Emil Pyzik, Sylwester Urbański, Jelenia Góra [2004]

Lokalizacja: Erdmannsdorf (Mysłakowice) - pałac Hohenzollernów i willa Liegnitz
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 17 / 09 / 2010
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons