Ingenheim ród, von,  /  ,   - Hirschberg

Salon w willi Ingenheim w Jeleniej Górze, ok. 1915

 
ród von Ingenheim
Twórcy kolekcji:

Twórcą kolekcji był hrabia Gustav Adolf von Ingenheim (1789-1855), przyrodni brat króla Prus Fryderyka Wilhelma III. W drugiej dekadzie XIX wieku z racji swoich zainteresowań został on wysłany do Włoch przez władcę, z którego rozkazu powstawały wówczas w Berlinie instytucje muzealne, w celu nabywania dzieł sztuki. Wtedy hrabia zajął się również tworzeniem własnej kolekcji. Rezydujący w Berlinie i w Rzymie Ingenheim prowadził salon artystyczny, w którym bywali artyści tej miary co Bertel Thorvaldsen, Karl Friedrich Schinkel czy Christian Daniel Rauch. Zmiana wyznania na katolicyzm, na którą hrabia zdecydował się w 1826 roku wbrew wyraźnemu zakazowi króla, spowodowała, że został wygany z Prus i stracił środki na kontynuowanie kolekcjonerskiej pasji. Zbiory stworzone przez Ingenheima trafiły na Śląsk niemal dwie dekady po śmierci zbieracza. Około trzydziestu obrazów znalazło się willi należącej do wnuczki kolekcjonera Elisabeth von Mikusch-Buchberg, hrabiny von Ingenheim, wzniesionej na początku XX wieku w Jeleniej Górze.

Czas trwania kolekcji na Śląsku: ok. 1905 - 1945
Charakterystyka kolekcji:

Główną część jelenigórskich zbiorów rodu von Ingenheim stanowiły obrazy mistrzów włoskich, np. warsztatu Bernarda Daddi, Mistrza Argonautów, Rafaelino del Garbo czy Michelangelo di Pietro Mencheriniego. Zbiory uzupełniały malowidła artystów północnych, w tym pejzaż przypisywany Paulowi Brillowi i "Kuszenie św. Antoniego" atrybuowane Pieterowi Brueghelowi. Ściany willi przy Stonsdorferstraße zdobiły również płótna XIX-wieczne, w tym portrety i pejzaże autorstwa Floriana Grosspietscha czy Janusa Genellego. Ozdobą zbiorów było płótno Johanna Erdmanna Hummla zatytułowane "Towarzystwo we włoskiej gospodzie", widoczne na archiwalnej fotografii salonu willi.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: malarstwo (5)
Bibliografia:

M. Palica, Willa Ingenheim w Jeleniej Górze i jej zbiory - krótka historia zapomnianej kolekcji, "Rocznik Jeleniogórski", 37 (2006), s. 229-336

Lokalizacja: Hirschberg (Jelenia Góra) - Stonsdorferstraße 10 (ul. Mickiewicza)
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 01 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons