Hugo Kolker (1845-1915)
Biogram:

Hugo Kolker był przemysłowcem wyznania mojżeszowego. Zarządzał rafinerią oleju i fabryką smarów maszynowych, a swe duże dochody przeznaczał w znacznej mierze na dzieła sztuki współczesnej. W latach 1904-1915 piastowal we Wrocławiu urząd konsula Portugalii. Kolker spoczywa na cmentarzu żydowskim przy ulicy Ślężnej, jako jeden z niewielu kolekcjonerów sztuki nowoczesnej z Wrocławia.

Czas trwania kolekcji na Śląsku: - 1915
Charakterystyka kolekcji:

W kompletowaniu kolekcji służył Kolkerowi radą historyk sztuki a zarazem jego zięć, Curt Glaser, za pośrednictwem którego udało się zbieraczowi nabyć m. in. obraz Edvarda Muncha „Robotnicy na śniegu”. W posiadaniu kolekcjonera znajdowały się płótna Lovisa Corintha, André Deraina, Othona Friesza, Ferdinanda Hodlera, Maxa Liebermanna, Maxa Slevogta i Pabla Picassa. Ozdobą kolekcji był słynny obraz Henri Matisse'a Taniec z "Nasturcjami" I, który po śmieci zbieracza został nabyty przez innych wrocławskich admiratorów twórczości Matisse'a, małżeństwo Mollów. Obok malarstwa Kolker gromadził także rysunki, z których warto wymienić choćby przedstawiającą chłopca z psem kompozycję tuszem Édouarda Maneta czy szkic Adolpha von Menzel. W posiadaniu Kolkera znajdowały się również rzeźby, w tym wykonana z brązu "Siedząca dziewczyna" Georga Kolbe.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: malarstwo (2)
Bibliografia:

Vierte Ausstellung von Werken moderner Meister aus Breslauer Privatbesitz vom 17. April bis 14. Mai, Schlesisches Museum der bildenden Künste, Breslau 1911

Lokalizacja: Breslau (Wrocław) - Anderssenstrasse 12-14 (ul. Młodych Techników 12-14)
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 01 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons