Eva von Löbbecke, Franz von Löbbecke
Twórcy kolekcji:

Franz von Löbbecke należał do zamożnych mieszkańców Brzegu, w jego rękach znajdowała się m. in. rafineria cukru. W 1873 roku pojął ona za żonę Evę Schneider, uzdolnioną artystycznie córkę brzeskiego radcy prawnego. Po edukacji w Berlinie i we Wrocławiu, oraz pod odbyciu licznych podróży do Włoch, Eva von Löbbecke rozwinęła swe talenty, o czym świadczy pierwsza nagroda przyznana jej w 1895 roku na wystawie Śląskiego Przemysłu i Rzemiosła za gipsowy model fontanny z Trytonem inspirowanej freskiem Rafaela Santi z willi Farnesina w Rzymie.

Charakterystyka kolekcji:

Zbiory małżeństwa von Löbbecke, w których znalazły się m. in. obrazy Arnolda Böcklina i Anselma Feuerbacha, zdobiły ich rezydencję mieszczącą się na obrzeżach parku im. Juliusa Poppela (budynek znajduję się dziś w stanie ruiny). Odlana z brązu fontanna, której projekt nagrodzono w 1895 roku, stanęła przed frontową fasadą willi (dziś została ona przeniesiona na dziedziniec brzeskiego zamku). Inne prace rzeźbiarki zdobiły ogród od strony parku. Zbieracze wspierali darami Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w 1880 roku przekazali studium do obrazu "Medea" autorstwa Feuerbacha, a trzydzieści lat później kompozycję Otto Kreyhera "Rolnik wśród zboża". W rok po śmierci swej żony, w 1911 roku Franz von Löbbecke podarował tej instytucji wykonane przez artystkę marmurowe popiersie jej ojca.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: malarstwo (2)
Bibliografia:

Schlesisches Museum der bildenden Künste, Breslau. Katalog der Gemälde u. Skulpturen, Breslau 1926

Ksenia Stanicka-Brzezicka, Artystki śląskie: ok. 1850 - 1945, Toruń 2006, s. 325

Lokalizacja: Brieg (Brzeg)
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 15 / 01 / 2010
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons