Muther Richard, , 1860-1909 /  ,   - Breslau

Richard Muther

 
Richard Muther (1860-1909)
Biogram:

Był znanym historykiem sztuki i publicystą. Studiował historię sztuki i literaturoznawstwo w Heidelbergu i Lipsku, gdzie w 1881 roku uzyskał tytuł doktora. Następnie pracował jako konserwator w Gabinecie Rycin w Monachium i opublikował przewodniki po starej Pinakothece w Monachium i Berlińskiej Gemaldegalerie. Jednak dziełem, które przyniosło mu uznanie była trzytomowa „Historia malarstwa w XIX wieku”. W 1895 otrzymał stanowisko profesora historii sztuki na wrocławskim uniwersytecie i jako jeden z nielicznych wykładowców omawiał zjawiska sztuki współczesnej, której był entuzjastą. Począwszy od 1902 był redaktorem popularnonaukowej serii monografii artystycznych, przy której współpracował między innymi zaprzyjaźniony z nim Rainer Maria Rilke. Do jego bliskich znajomych zaliczali się także Sigmund Freud i Richard Strauss. O powiązaniach z artystami świadczą także portrety, na których uwiecznili go Max Wisicenus i Eugen Spiro. Choroba zakończyła przedwcześnie życie naukowca, który zmarł w wieku 49 lat w sanatorium w Wölfelsgrund (dziś Międzygórze).

Czas trwania kolekcji na Śląsku: 1895 - 1909
Charakterystyka kolekcji:

Fascynacja sztuką francuska, której echa pobrzmiewają w publikacjach Muthera, miała także wpływ na kształtowanie kolekcji, której perłami były płótna Pierra Bonnard, Gustava Courbet, Camille Corot i Honore Daumier. W posiadaniu kolekcjonera znalazły się także płótna Williama Turnera, Pierre-Auguste Renoira, Narisse Diaz de la Peña, Carla Spitzwega oraz rysunki Henri de Toulouse-Lautrec i Benjamina Vautiera. Muther, obok Hugo Kolkera, należał do najwcześniejszych miłośników i zbieraczy sztuki współczesnej w Breslau (obaj kolekcjonerzy posiadali obrazy Edvarda Muncha). Posiadane dzieła chętnie wypożyczał, np. płótno Daumiera było prezentowane na wystawie malarza w Wiedniu w 1908. Trzy lata po śmierci zbieracza w wiedeńskiej Galerie Miethke około trzydzieści obrazów z kolekcji Muthera zostało wystawionych na sprzedaż.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: malarstwo (5)
Bibliografia:

Die Sammlungen Richard Muther und Ludwig Hevesi, Oktober - November 1912, Galerie Miethke, Wien 1912

Lokalizacja: Breslau (Wrocław) - Breite Strasse 26 (ul Jana Ewangelisty Purkyniego)
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 06 / 05 / 2014
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons