Hugo Naphtali, Olga Naphtali-Bielski
Twórcy kolekcji:

Hugo Naphtali i jego żona Olga z domu Bielski (ur. 1873) byli rodziną należącą do kulturalnej elity przedwojennego Breslau. W 1911 roku kupiec Naphatli wstąpił do Schlesische Gesellschaft der Vaterländische Kultur. Jego żonie holenderski kompozytor Leander Schlegel zadedykował jeden ze skomponowanych w 1909 roku marszy. Zainteresowania artystyczne rodzice przekazali swojej córce Annie (ur. 1900), która studiowała historię sztuki, a w 1920 roku poślubiła berlińskiego marszanda Georga Caspari (po jego nagłej śmierci w 1930 samodzielnie prowadziła galerię w Berlinie). Rodzinę Naphtali dotknęły nazistowskie prześladowania, Anna zginęła w 1941 roku, jej matka rok później. Losy Hugo nie są znane.

Charakterystyka kolekcji:

W zbiorze Naphtalich znalazły się płótna czołowych europejskich malarzy XIX wieku, w tym Courbeta i Pissarra. Do kolekcji trafiły także prace kolejnej generacji: Maurice de Vlaminck i Paula Signaca. Uznaniem kolekcjonerów cieszyli się również artyści rodzimi: Anselm Feuerbach, Max Liebermann, Max Slevogt, Wilhelm Leibl, Lovis Corinth oraz Wilhelm Trübner. W 1927 roku w salonie Cassirer/Helbing na aukcji zostały wystawione na licytację 22 dzieła.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: malarstwo (2), rysunek (1)
Bibliografia:

Paul Cassirer, Hugo Helbing, Deutsche und französische Meister des 19. und 20. Jahrhunderts aus Berliner, Breslauer und anderem Privatbesitz, Berlin 1927 (Aukcja z 17.5.1927)

Lokalizacja: Breslau (Wrocław) - Kleinburgstraße 7 (ul. Januszowicka 7)
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 13 / 01 / 2014
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons