Wilhelm Perlhöfter (1878-1938)
Biogram:

Urodzony w rodzinie wrocławskich Żydów Willy Perlhöfter prowadził hurtownię wyrobów kolonialnych. Wraz z żoną Helene de domo Schäfer (ur. 1883) wspólnie kompletowali zbiór rzemiosła artystycznego, który chętnie udostępniali zwiedzającym. Zabytkowe szkło z ich kolekcji można było podziwiać m. in. we wrocławskim Muzeum Żydowskim. Przedsiębiorstwo należące do Perlhöftera zostało przejęte przez władze nazistowskie na początku 1938 roku, krótko potem jego właściciel został aresztowany i przetransportowany do obozu w Buchenwaldzie. Po zwolnieniu wyemigrował on z rodziną do Wielkiej Brytanii, pozostawiając we Wrocławiu swe mienie, w tym kolekcję dzieł sztuki.

Czas trwania kolekcji na Śląsku: koniec XIX w. - 1939
Charakterystyka kolekcji:

Według słów Alfreda Schellenberga, autora monograficznego artykułu poświęconego kolekcji Wilhelma Perlhöftera powstałego z okazji pięćdziesiątych urodzin zbieracza, jej twórca odkrył w sobie pasję zbieracką już w wieku szkolnym. Jego pierwszymi nabytkami była porcelana z angielskiej firmy Wedgwood. Wkrótce, przy poparciu żony kolekcjonera, zbiór powiększył się o liczne zabytkowe szkła i ceramikę, wśród których znalazły się wyroby z Wenecji, Dalekiego Wschodu, a także z Czech i Śląska. W mieszkaniu Perlhöfterów znajdowały się również płótna, akwarele i miniatury lokalnych artystów (m. in. Amanda G. Zausiga, Johanna Heinricha Königa i Karla von Rhaden). Niektóre z nich należały wcześniej do kolekcji wrocławskiego malarza Adelberta Woelfla.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: malarstwo (1)
Bibliografia:

Alfred Schellenberg, Schlesische Privatsammlungen I: Die Sammlung Perfhöfter, "Schlesische Monatshefte", 5 (1928), s. 377-383

Lokalizacja: Breslau (Wrocław) - Kirschallee 22
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 04 / 08 / 2010
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons