ród von Pourtalès
Twórcy kolekcji:

W 1824 roku dobra w Głębowicach zakupił radca królewski Carl von Pourtalès. Klasysyctyczny pałac rodu ozdobiły liczne dzieła sztuki. Miało to miejsce zapewne, gdy rezydował tam Friedrich von Pourtalès (1853-1928), pruski polityk i dyplomata (m. in. w latach 1907-1914 był ambasadorem w Petersburgu).

Charakterystyka kolekcji:

W kolekcji znalazły się liczne zabytki pochodzące z Włoch otrzymane przez Friedricha von Pourtalès od swego ojca Wilhelma (1815-1889), który wiele lat spędził w Wenecji gromadząc tam imponujący zbiór rzeźby renesansowej, w tym prace Jacopo Sansovino oraz Andrea Riccio. W Italii kolekcjoner nabył m. in. brązowe figury Marsa i Neptuna pochodzące z weneckiego Palazzo Rezzonico (dziś w Detroit Institute of Art), które trafiły do jego pałacu przy Wilhelmstrasse w Berlinie, a stamtąd na Śląsk. Oprócz renesansowych rzeźb (np. alabastrowej figury św. Hieronima z warsztatu Bartolomé Ordóñeza, aktualnie w the Walters Art Museum w Baltimore czy brązowego reliefu autorstwa współpracownika Donatella Giovanniego da Pisa, przedstawiającego Madonnę z Dzieciątkiem, który trafił do kolekcji Rohoncz) w pałacu w Głębowicach, przynajmniej do momentu śmierci hrabiego Friedricha von Pourtalès w 1928 roku, znajdowały się także obrazy dawnych mistrzów włoskich.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: rzeźba (2), malarstwo (1)
Lokalizacja: Glumbowitz (Głębowice) - Pałac rodu von Pourtalès
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 01 / 06 / 2010
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons