Adolph Seiler (1824-1873)
Biogram:

Seiler urodził się w rodzinie mistrza szklarskiego i zapewne w warsztacie ojca w Lubinie odebrał wykształcenie w tym zakresie. Naukę kontynuował w należącym do brata zakładzie szklarskim w Zgorzelcu, gdzie uzyskał tytuł mistrza. Duży wpływ na dalsze losy Seilera miała znajomość ze znanym witrażownikiem Carlem Samuelem Scheinertem z Miśni, który wprowadził go w arkana sztuki witrażowniczej. Najpóźniej w 1846 roku Seiler zamieszkał we Wrocławiu, gdzie przy Tauentzienplatz (dzisiejszy pl. Kościuszki) otworzył zakład szklarski i witrażowy. W jego wnętrzach organizowano czasowe pokazy najnowszych dzieł pracowni. W drugiej połowie lat 50. XIX warsztat zyskał renomę, a liczne zamówienia umożliwiły jego właścicielowi na wzniesienie na parceli przy Neue Taschenstrasse 5 (obecnie ul. Kołłątaja) kamienicy, na której tyłach zlokalizowano kilkukondygnacyjny budynek warsztatu wyposażonego w salę ekspozycyjną. Od 1861 pracownia nosiła nazwę „Instytutu Witrażowego Adolpha Seilera” i pod tym nazwiskiem funkcjonowała do 1945 roku. Witrażownik angażował się w działalność regionalnych stowarzyszeń, był m.in. członkiem Towarzystwa dla Powstania i Zachowania Muzeum Śląskich Starożytności.

Czas trwania kolekcji na Śląsku: ok. 1850 - ok. 1945
Charakterystyka kolekcji:

Seiler gromadził głównie zabytkowe witraże, niektóre z nich pochodziły z terenów Śląska. Uzupełnieniem zbiorów, które oprócz funkcji estetycznej mogły być inspiracją dla kompozycji powstających w pracowni witrażowniczej, były zabytki rzemiosła artystycznego. W 1858 roku na pierwszą wystawę śląskich starożytności witrażownik udostępnił siedem eksponatów z własnej kolekcji. Pięć z nich (cztery witraże herbowe i puchar) po zakończeniu ekspozycji podarował powstającemu Muzeum Śląskich Starożytności.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: rzemiosło artystyczne (1)
Bibliografia:

Magda Ławicka, Zapomniana pracownia. Wrocławski Instytut Witrażowy Adolpha Seilera (1846-1945), Wrocław 2002

Lokalizacja: Breslau (Wrocław) - Taschenstrasse 5 (obecnie ul. Kołłątaja)
Autorzy tego wpisu:
  • Magda Ławicka
Data publikacji: 19 / 05 / 2010
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons