Wiese Erich, , 1891-1979 /  ,   - Hirschberg

Erich Wiese

 
Erich Wiese (1891-1979)
Biogram:

Urodzony w Lubawce Wiese był z wykształcenia historykiem sztuki. Od 1925 roku piastował funkcję kustosza w Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu, cztery lata później został mianowany dyrektorem tej instytucji, którą zarządzał do 1933 roku. Wówczas został zmuszony do rezygnacji z zajmowanego stanowiska i przeniósł się do Jeleniej Góry, gdzie prowadził antykwariat. Wyjechał ze Śląska w 1945 roku, pięć lat później otrzymał stanowisko dyrektora Hessisches Landesmuseum w Darmstadt.

Czas trwania kolekcji na Śląsku: ok. 1920 - 1945
Charakterystyka kolekcji:

Wiese zgromadził liczącą 1283 obiekty kolekcję malarstwa na szkle pochodzącego głównie z terenu Karkonoszy. Część tych zbiorów zapewne pod koniec wojny trafiła do Muzeum w Jeleniej Górze. Kolekcjoner nanosił na odwrociu obrazów informacje dotyczące ich datowania, atrybucji oraz miejsca nabycia. Rolę znaku własnościowego stanowiły naniesione pod tekstem inicjały lub nazwisko Wiesego. Na tle licznych prac artystów ludowych w zbiorze muzealnika wyróżniają się abstrakcyjne kompozycje artystów mu współczesnych Johanna Molzahna czy Waltera Dexela.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: malarstwo (5)
Bibliografia:

Malarstwo na szkle, Katalog zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, oprac. Halina Słomska, Jelenia Góra 2009

Lokalizacja: Hirschberg (Jelenia Góra) - Am Vogelberg 1 (dzisiejsza ul. Ptasia)
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 25 / 05 / 2010
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons