Woelfl Adelbert, , 1823-1896 /  ,   - Breslau

Adelbert Woelfl na obrazie Emila Brehmera z 1855 roku

 
Adelbert Woelfl (1823-1896)
Biogram:

Urodzony w Ząbkowicach Śląskich Woelfl należy do najbardziej znanych malarzy, którzy uwieczniali na swych płótnach Wrocław. Z miastem związany był od wczesnej młodości, ukończył gimnazjum św. Macieja, studiował filologię na tutejszym uniwersytecie. W tajniki malarstwa wprowadził go wzięty wrocławski portrecista Ernst Resch, a zdobyte pod jego okiem umiejętności młody artysta doskonalił podczas licznych podróży po Niemczech, Austrii i północnych Włoszech. Widoki Wrocławia pędzla Woelfla cieszyły się dużym powodzeniem wśród lokalnych kolekcjonerów, duży zbiór jego kompozycji zgromadził konsul Theodor Ehrlich.

Czas trwania kolekcji na Śląsku: ok. połowy XIX wieku - 1896
Charakterystyka kolekcji:

Początkowo Woelfl gromadził grafiki nowożytnych twórców. Z czasem pasja kolekcjonerska malarza rozwinęła się, pochłaniając wszelkie środki finansowe jakimi dysponował. W jego posiadaniu znajdowały się rysunki i akwarele Carla Philippa Fohra (wcześniej należące do innych wrocławskich artystów Carla Hermanna i Raphaela Schalla), liczne kompozycje Schalla, Johanna Heinricha Königa i Amanda G. Zausiga, którego znał osobiście. Po śmierci zbieracza jego kolekcja, której wartość szacowano na 15 000 marek, została zlicytowana na aukcji. Część dzieł sztuki należących wcześniej do Woelfla trafiła wówczas w ręce innych wrocławskich zbieraczy: Toni Neisser, Eduarda Feige i Wilhelma Perlhöftera.

Kategorie dzieł sztuki w kolekcji: rysunek (2)
Bibliografia:

Hanna Grisebach, Adelbert Wölfl [w:] Schlesische Lebensbilder, t. 4, Breslau 1931, s. 363-373

Ernst Scheyer, Schlesische Malerei der Biedermeierzeit, München 1965

Piotr Łukaszewicz, Adalbert Woelfl (1826-1893). Malarz dawnego Wrocławia, Wrocław 1993

Uwagi:

Dziękuję panu doktorowi Piotrowi Łukaszewiczowi za cenne informacje na temat biografii i kolekcji Woelfla.

Lokalizacja: Breslau (Wrocław) - Mohnhauptstr. 9 (dzisiejsza ul. Jana Matejki)
Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 04 / 08 / 2010
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons