Polecamy interesujący projekt „Barokowy warsztat Michaela Leopolda Willmanna pod lupą” realizowany przez Muzeum w Jaworze

Opublikowano: 19:34, 13 Wrzesień 2010

W ramach przedsięwzięcia planowana jest w okresie: 8.10.2010 r. - 31.12.2010 r. wystawa prac „śląskiego Rembrandta” połączona z prezentacją plansz i pomocy dydaktycznych wprowadzających zwiedzających w zagadnienie warsztatu Willmanna ze szczególnym uwzględnieniem unikatowej techniki malarskiej.

Dzięki sprowadzonym na okoliczność wystawy malowidłom, m.in. z Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, możliwe będzie bliższe zaznajomienie się z jednym z najciekawszych zjawisk w sztuce śląskiej XVII/XVIII wieku. Dodatkowo autorzy wystawy szykują obraz dydaktyczny ukazujący etapy powstawania malowidła sztalugowego. Okazją do zajrzenia w głąb malowidła stanie się prezentacja próbek pobranych z pierwotnych farb i przedstawienie ich w przekrojach, czy też widma obrazu w świetle ultrafioletowym. Wystawa będzie okazją do zobaczenia oryginalnej palety, jaką posługiwał się Willmann, sprowadzonej z Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Wydarzeniu towarzyszyć będzie równolegle publikacja książki naukowej powstałej przy udziale badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i pracowni konserwatorskiej w Krakowie pod redakcją naukową znawcy twórczości Willmanna, dr hab. Andrzeja Kozieła. Katalog będzie dostępny na finisaż wystawy w grudniu br. Ważnym elementem projektu jest rekonstrukcja zaginionego płótna Michaela Willmanna „Ukrzyżowanie”, znajdującego się pierwotnie w kaplicy pałacowej rodu von Nostitz w Luboradzu. Do Muzeum Regionalnego w Jaworze fragment tego dzieła trafił przed dwoma laty do konserwacji. Wiadomo już, że obraz tworzył część cyklu pasyjnego, do którego należały także 4 inne przedstawienia: „Ecce Homo”, „Modlitwa w Ogrójcu” „Upadek Chrystusa pod krzyżem” oraz „Złożenie do grobu”. Obraz „Ukrzyżowania”, jako ukoronowanie tematu cyklu pasyjnego zdobił ołtarz główny kaplicy luboradzkiej. W pałacu w Luboradzu mieściły się także inne dzieła Willmanna, w tym mitologiczna Andromeda. Cykl kaplicy wykonał Willmann na zamówienie hr. Christopha Wenzela von Nostitz w latach 80-tych XVII wieku. Potwierdzała to data na obrazie „Złożenie do grobu”: „1682” rok.

Niedawno jako dowód aktywności Willmanna na obszarze byłego księstwa jaworskiego, konserwator dzieł sztuki Marcin Ciba oraz historyk sztuki Arkadiusz Muła dokonali odkrycia sygnatury Willmanna z datą [M: Willmann 1688] w jednym z ołtarzy bocznych w kościele św. Marcina w Jaworze. Sygnaturą oznaczył Willmann płótno pt.„Oczekiwanie na Marię przez Trójcę Świętą w otoczeniu Świętych” wieńczące ołtarz Wniebowzięcia NMP. Czas powstania malowidła należy wiązać z aktywnością fundacyjną zakonu cystersów w dobrach jaworskich. Z fundacją obrazu z kościoła św. Marcina być może łączą się inne dzieła warsztatu lubiąskiego zlokalizowane w pobliskich kościołach cysterskich, m.in. w kościele pielgrzymkowym w Słupie, oddalonym od Jawora zaledwie 8 km. Inskrypcja sygnatury Willmanna wykonana została czerwonym pigmentem i łudząco przypomina formę sygnatury znaną z autoportretu Willmanna, noszącą datę „1682” (obraz znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na obu inskrypcjach malarz bardzo swobodnie powtórzył monogram pierwszej litery imienia „M[Michael]”.

Autor noty: Arkadiusz Muła

Projekt współfinansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Jawor. Partnerami przedsięwzięcia są muzea na Dolnym Śląsku oraz rzymskokatolickie parafie
w Jaworze i Lubomierzu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Biuro Europosła Piotra Borysa. Patroni medialni: Gość Niedzielny, Radio Plus, TV Jawor. Kuratorami wystawy są: Teresa Chołubek – Spyt oraz Arkadiusz Muła.

Przy okazji miło nam dodać, że jaworskie muzeum dołączyło do grona partnerów projektu "Śląskie kolekcje sztuki".

Aktualności

Polecamy projekt "Warszawa kolekcjonerska"

Opublikowano: 05 / 03 / 2014

Zachęcamy do odwiedzenia portalu poświęconego kolekcjom zgromadzonym przez miłośników sztuki w Warszawie w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Projekt ma na celu przybliżenie sylwetek wielu zbieraczy, których kolekcjonerski dorobek wciąż pozostaje nieznany, np. Leona Franciszka Goldberga-Górskiego, Bronislawa Krystalla, Edwarda Rejchera czy Gustawa i Julii Wertheimów.

Cykl wykładów o kolekcji Schauberta

Opublikowano: 05 / 03 / 2014

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego na wykłady poświęcone zabytkom stanowiący niegdyś część kolekcji znanego architekta Eduarda Schauberta (1804-1860). Liczne antyki zgromadził on podczas wieloletniego pobytu w Grecji, gdzie pełnił funkcję nadwornego architekta króla Otto I.

70 rocznica śmierci Edvarda Muncha

Opublikowano: 23 / 01 / 2014

Właśnie minęło 70 lat od śmierci Edvarda Muncha, tym samym jego twórczość znalazła się w tzw. domenie publicznej. Dzięki temu możemy zaprezentować fotografie dzieł malarza znajdujące się niegdyś w rękach wrocławskich zbieraczy.

Obrazy z dawnych wrocławskich kolekcji w zbiorze Gurlitta

Opublikowano: 21 / 11 / 2013

Wśród ponad 1400 dzieł sztuki odnalezionych w monachijskim mieszkaniu Corneliusa Gurlitta, syna współpracującego z nazistami marszanda Hildebranda Gurlitta, wiele pochodziło z żydowskich zbiorów.

Zapraszamy na wystawę "Malarstwo niemieckie od klasycyzmu do symbolizmu"

Opublikowano: 03 / 04 / 2012

Od 2 kwietnia do 20 maja we wrocławskim Muzeum Narodowym można podziwiać około 130 obrazów powstałych od drugiej połowy XVIII wieku do początku XX wieku. Wizytówką ekspozycji jest alpejski pejzaż Josepha Antona Kocha pochodzący z dawnych zbiorów rodziny von Ingenheim.

W Pawłowicach zawisną kopie obrazów z kolekcji Kornów

Opublikowano: 03 / 04 / 2012

Z inicjatywy profesora Jerzego Monkiewicza z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w należącym niegdyś do Kornów pałacu w Pawłowicach znajdą się kopie obrazów z ich dawnej kolekcji. Wśród nich "Ogród w Kissingen" Adolpha Menzla, "Młoda ogrodniczka" Christiana Dietricha, "Martwa natura" Philippa Sauerlanda oraz "Król Prus Wilhelm I przy sarkofagu swej matki" pędzla Antona von Werner.

Wystawa dawnych widoków Śląska w Pałacu Paulinum

Opublikowano: 10 / 02 / 2012

W imieniu Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jelenigórskiej zapraszamy w piątek 11.02.2012 o godz 16.00 do Pałacu Paulinum na kolejną odsłonę wystawy „Podróże w czasie” - dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Haselbacha".

Polecamy książkę “Od Delacroix do van Gogha. Żydowskie kolekcje sztuki w dawnym Wrocławiu”

Opublikowano: 03 / 10 / 2011

Wszystkich zainteresowanych tematyką śląskiego zbieractwa zachęcamy do lektury nowo wydanej publikacji. Więcej informacji na stronie wydawnictwa.

Muzeum Narodowe w Warszawie w wersji cyfrowej

Opublikowano: 17 / 05 / 2011

Warszawskie Muzeum Narodowe uruchomiło platformę, na której prezentowane są zbiory tej instytucji. Oprócz przeglądania dzieł sztuki z poszczególnych działów muzeum odwiedzającym stonę zaproponowano również pokazy tematyczne, na które składają się wprowadzjący artykuł oraz wybór ilustrujących go zabytków.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy poświęconej Joosowi van Cleve

Opublikowano: 17 / 05 / 2011

W akwizgrańskim muzeum Suermondt-Ludwig można oglądać pierwszą monograficzną wystawę niderlandzkiego malarza Joosa van Cleve zatytułowaną "Leonardo Północy". Będzie trwała do 26 czerwca.

Zapraszamy na wystawę grafik ze zbioru Haselbacha w nyskim Muzeum

Opublikowano: 03 / 09 / 2010

Na początku lat 40. XX wieku Albrecht August Haselbach stworzył największy zbiór widoków topograficznych, jaka kiedykolwiek istniała na Śląsku. Obejmuje on 4 tys. miedziorytów, akwafort i litografii. W kolekcji znajdują sie pojedyncze odbitki z okresu od XV-XVIII wieku, jednak główny jej trzon stanowią romantyczne i biedermeierowskie grafiki z ok. poł. XIX w. Z częścią z nich moża się zapoznać w Muzeum w Nysie na ekspozycji zatytuowanej "Podróże w czasie" .

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy "Rodzinny splendor – wizerunki i kolekcje Ballestremów w zbiorach Muzeum w Gliwicach"

Opublikowano: 26 / 08 / 2010

Mijająca w tym roku setna rocznica śmierci Franciszka Karola von Ballestrema to znakomity moment, aby przywrócić pamięć jednego z najbardziej znamienitych i wpływowych rodów na Górnym Śląsku. Z tej okazji Muzeum w Gliwicach przygotowało wystawę Rodzinny splendor – wizerunki i kolekcje Ballestremów w zbiorach Muzeum w Gliwicach.

Wernisaż wystawy odbędzie się 3 września o godz. 17 w Willi Caro.

Polecamy nowy artykuł na temat rysunku Philippa Carla Fohra

Opublikowano: 26 / 08 / 2010

Zapraszamy do lektury tekstu poświęconego losom szkicu autorstwa Fohra, który jest dziś ozdobą Detroit Institute of Arts. Rysunek ten wraz z kilkoma innymi pracami Fohra nabył zaprzyjaźniony z nim śląski malarz Carl Herrmann. Z jego zbiorem kompozycja ta trafiła do Wrocławia, gdzie znajdowała się w posiadaniu kilku znanych kolekcjonerów, w tym malarza widoków miasta Adelberta Woelfla.

Do grona partnerów projektu dołaczyło Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jagniątkowie

Opublikowano: 24 / 06 / 2010

Malowniczo położona willa noblisty Gerharta Hauptmanna mieści akutalnie muzeum jego imienia, które zostało partnerem naszego projektu.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze nowym partnerem projektu

Opublikowano: 13 / 06 / 2010

W kolekcji Muzeum Karkonoskiego znajduje się m. in. liczna grupa obrazów malowanych na szkle pochodzących ze zbiorów wieloletniego dyrektora Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu Ericha Wiese.

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Opublikowano: 01 / 06 / 2010

Z radością informujemy, że projekt "Śląskie kolekcje sztuki" otrzymał dotację ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki
Społecznej w ramach Rządowego Programu - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dzięki pozyskanym środkom w najbliższej przyszłości zostaną opracowane m. in. propozycje tras turystycznych, które pojawią się na podstronie "Interaktywna Mapa Śląska".

Polecamy nowy artykuł o dziełach z pałacu w Mosznej

Opublikowano: 28 / 05 / 2010

Pałac w Mosznej, jeden z najbardziej znanych zabytków ziemi opolskiej, przed drugą wojną światową zdobiły cenne dzieła sztuki, w tym cykle malowideł ściennych i tapiserii wcześniej dekorujące pałace włoskich patrycjuszy.

Zapraszamy do lektury artykułu o serii gobelinów z historią Jakuba, dziś przechowywanej w Musées Royaux d'Art et d'Histoire w Brukseli. Projekty kompozycji wykonał znany niderlandzki malarz Bernard van Orley.

Muzeum w Nysie nowym partnerem projektu

Opublikowano: 25 / 05 / 2010

W bogatych zbiorach nyskiego Muzeum znajduje się wiele dzieł sztuki, które niegdyś zdobiły liczne rezydencje znajdujące się w okolicach miasta. Ważną grupą zabytków są obrazy niegdyś stanowiące ozdobę słynnego zamku w Kamieńcu Ząbkowickim, w tym cykl wedut przedstawiających Hagę.

Dzieła sztuki z kolekcji Josepha Langera

Opublikowano: 25 / 05 / 2010

Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją malarza Josepha Langera, której duża część jest dziś przechowywyana w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Wśród zgromadzonych przez artystę dzieł sztuki znalazły się m. in. jedyny znany sygnowany obraz Anny Elisabeth Willmann oraz liczne rzeźby. Pochodzące z tych zbiorów zabytki można dzis także podziwiac w Muzeum Karkonowski w Jeleniej Górze oraz we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Polecamy książkę: Michał Mencfel „Skarbce natury i sztuki"

Opublikowano: 25 / 05 / 2010

Wszystkich zainteresowanych tematyką śląskiego zbieractwa zachęcamy do lektury nowowydanej publikacji "Skarbce natury i sztuki. Prywatne gabinety osobliwości, kolekcje sztuki i naturaliów na Śląsku w wiekach XVII i XVIII".

Jest to pierwsza próba całościowego spojrzenia na prywatne śląskie zbiory powstałe w tych czasach połączona z charakterystyką poszczególnych typów kolekcji.

Spotkanie inaugurujące projekt "Śląskie kolekcje sztuki"

Opublikowano: 03 / 05 / 2010

Zapraszamy we wtorek 11 maja 2010 roku o godz. 18:00

do Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego

ul. Szewska 36, sala 309

Znany krytyk artystyczny Karl Scheffler, który w 1923 roku odwiedził domy kilku wrocławskich kolekcjonerów pisał „Szafy i ściany (w mieszkaniach) zbieraczy są pełne najpiękniejszych prac niemieckich i francuskich artystów. Ogromna jest liczba cennych egzemplarzy dawnej i współczesnej grafiki. Widuje się prace rzadko spotykane w najbogatszych nawet zbiorach”.

Zapraszamy na wykład Magdaleny Palicy pt. „Śląskie kolekcje sztuki”

Opublikowano: 03 / 05 / 2010

Referat poświęcony panoramie śląskiego zbieractwa zostanie wygłoszony w poniedziałek, 10 maja o godzinie 14.00 w sali 116 Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Jest to spotkanie z cyklu „Sztuka na Śląsku” organizowanego przez Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Nowy partner: "Dolina Pałaców i Ogrodów"

Opublikowano: 10 / 02 / 2010

Do grona partnerów naszego projektu dołączyła "Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej" działająca od 2005 roku, której głównym zadaniem jest ochrona i promocja zabytkowych zespołów parkowo-pałacowych i dworskich oraz innych budowli rezydencjonalnych w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Standardy opisu dzieł sztuki w bazie "Śląskie kolekcje sztuki"

Opublikowano: 10 / 02 / 2010

Wszystkie dzieła sztuki ujęte w ramach projektu opisywane są zgodnie z międzynarodowymi standardami katalogowania zabytków kultury materialnej: Object-ID oraz Dublin Core. Do opisu przedstawień wykorzystywany jest system klasyfikacji ikonograficznej Iconclass.

Muzeum w Ziębicach nowym partnerem projektu

Opublikowano: 10 / 01 / 2010

Ziębickie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego zostało partnerem naszego projektu. W jego zbiorach znajduje się dawna kolekcja znanego śląskiego malarza Josepha Langera (1865-1918).

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons